3 návrhy nového ROPIDu na změnu linek tramvají

2015-11-23_Andel-Casino_Craken-tramvaj_7

Tramvajová zastávka Anděl je suverénně nejvytíženější v Praze. Má dokonce o čtvrtinu větší obrat cestujících než tolik skloňovaný Pavlák.

8.6.2016: ROPID představil finální verzi změn od září 2016: tramvaje v Praze 5 posílí, např. v úseku Anděl – Kotlářka linku číslo 4 nahradí linky 15 a 21. Z Barrandova pojedou nově i na Pavlák a současně zůstane i přímé spojení s Václavákem. Nicméně tramvaj nebude mít číslo 14, ale číslo 5. Asi proto, že jezdí na Prahu 5 ? Nebo že dříve na Smíchov 5-tka jezdila? To nevadí, hlavně, že tudy tramvaj pojede.

8.4.2016: Ropid představil tři plány na reorganizaci tramvajových linek podle požadavků městských částí. Rychlý náhled na seznam podnětů a požadavků a zda je návrhy řeší či ne najdete zde. Spolu s návrhy jsou poprvé důsledně představena i všechna rizika, která návrhy mohou přinést. Zatímco dříve Ropid utajoval změny jak to nejdéle šlo a na diskuzi s městskými částmi a obyvateli pak nezbýval čas, zdá se, že Ropid s novým vedením jedná o poznání profesionálněji, nepočíná si „diktátorsky“ a snaží se o plánování v diskuzi s odborníky i nejširší veřejností.

Problém všech tří návrhů je skrytý v zadání. Praha investovala do obnovy tratí a do nových tramvají, ale už nemá na to, dostatečně tyto investice využít ve prospěch Pražanů. Jinými slovy zadání zní: když se někde tramvaje přidají, jinde se musí ubrat, aby nevznikly další náklady. Tím se však zákonitě investice do infrastruktury plně nevyužívají. Kde je chyba?

16-Washington_DC-streetcar-Inekon

Tramvaje se v USA v polovině XX. století rušily, protože byly dražší než auta a autobusy. Bouraly se centra měst a stavěly se tam dálnice. Po půl století se ukazuje, že to byla slepá cesta a tramvaje se vrací. Tramvaje pro Washington byly navrženy v Praze a vyrobeny v Ostravě (Inekon). Další info zde.

Je levnější jet autem než MHD pro více než polovinu cest po městě (samozřejmě jen pro ty, kdo nemají celoroční jízdenku a kdo se o auto tak jako tak starají, těch je ale hodně). MHD se tak stává paradoxně drahou záležitostí a auta jsou pro „chudé“. Podobná situace nastala v polovině XX. století v USA. Rušily se tramvaje, bourala se centra měst a stavěly se vysokokapacitní silnice „městského“ typu (eufemisticky řečeno) nebo přímo dálnice ve městě. Ve Washingtonu by se např. musela zbourat cca třetina staré zástavby. Washington je nakonec spíše výjimkou mezi americkými městy. Místo městských dálnic totiž postavili metro s vysokokapacitními parkovišti P+R u okrajových stanic a dálniční okruh. Dnes se dokonce vrací k tramvajím, viz obrázek. Fraunhoferův institut radí Pražanům: „Rezervy má Praha také v oblasti dopravy. … chválí kvalitní MHD, problémem ale zůstává velké množství aut, která dojíždějí do centra z okrajů města či ze Středočeského kraje. Řešením je výstavba záchytných parkovišť, rozšíření systému zón placeného stání či například lepší propojení pražské a středočeské dopravy.“ (citace z Hospodářských novin z článku „Němečtí vědci zanalyzovali Prahu a dali jí návod na zlepšení. Málo spolupracuje s firmami„). Opět jsme u záchytných parkovišť, která zoufale chybí. Praha musí nejprve stavět P+R a teprve pak rozmýšlet jiné dopravní stavby, jinak investované peníze přijdou z velké části vniveč.

Seznam návrhů (kliknutím na podtržený text přejdete na interaktivní mapu příslušného návrhu):

  1. Návrh základních úprav (modrý). Méně změn s důrazem na zachování převážné většiny současných spojení, ale s rizikem prodloužení intervalů úpravy v sedlech pracovních dnů. Změny na Kavalírce: Namísto linky 16 jede na Karlovo náměstí a I.P.Pavlova linka 4. Nově jede z Kotlářky přes Anděl, Albertov, Vršovice a Strašnice linka 7.
  2. Návrh příležitostí (oranžový). Více změn s důrazem na respektování až 70 % přání městských částí a cestujících, ale s rizikem rušení některých dnešních spojení v souvislosti se splněním jiných požadavků.
  3. Doplňkový návrh vídeňský (zelený). Pro optimální realizaci by návrh vyžadoval navýšení objemu prostředků na provoz.

Anděl je zdaleka nejvytíženější tramvajovým uzlem (viz mapa vytíženosti tramvají zde). Je to o čtvrtinu víc, než mnohem častěji skloňovaný Pavlák! Linky 10 a 16 jezdící Plzeňskou patří mezi přetížené. Unikátnost linky 9 je naštěstí zohledněna kratšími intervaly už teď. Každopádně tramvajový provoz na Andělu a v Plzeňské je natolik vytížen, že přesun cestujících (podle průzkumů přes 90 % cestujících) z busu na Kavalírce na tramvaj k Andělu doufejme neprojde a bus 123 k Andělu bude zachován a konečně placen z celopražských prostředků.

Jak by se návrhy projevily v Praze 5 (citace z dokumentu zde):

Modrý návrh:

  • Zajištěno celotýdenní spojení Sídliště Barrandov – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova (změnou trasy linky 16).
  • V úseku Na Knížecí – Sídliště Barrandov linka 16 nahrazuje provoz linky 20.
  • Aby byla zajištěna společná nástupní zastávka u Anděla ve směru Malostranská, linka 20 v úseku Anděl – Radlická nahrazuje provoz linky 7.
  • Linka 7 nahrazuje provoz linky 16 v úseku Anděl – Kotlářka.
  • Linka 4 je v provozu v pracovní dny od 6 do 20 hodin, ve špičkách pracovních dnů je prodloužena do zastávky Sídliště Řepy.
  • V ranní špičce nahrazuje v úseku Sídliště Barrandov – Újezd – Národní třída provoz linky 6 nová linka 21. Linka 21 je v tomto úseku v provozu i v odpolední špičce.
  • Večer a o víkendech je u Anděla rozdělen nástup do linek 10 a 16 ve směru I. P. Pavlova do různých zastávek.

Oranžový návrh:

  • Zajištěno celotýdenní spojení Sídliště Barrandov – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova (změnou trasy linky 16).
  • V úseku Na Knížecí – Sídliště Barrandov linka 16 nahrazuje provoz linky 14.
  • Linka 14 je celotýdenně provozována se sólo vozy a v úseku Anděl – Radlická nahrazuje provoz linky 7.
  • Linka 7 nahrazuje provoz linky 16 v úseku Anděl – Kotlářka.
  • Linka 4 je v provozu nadále jen ve špičkách pracovních dnů, ve špičkách pracovních dnů je prodloužena do zastávky Sídliště Řepy.
  • V ranní špičce nahrazuje v úseku Sídliště Barrandov – Újezd – Národní třída provoz linky 6 nová linka 21. Linka 21 je v tomto úseku v provozu i v odpolední špičce.
  • V sedlech pracovních dnů, večer a o víkendech je u Anděla rozdělen nástup do linek 10 a 16 ve směru I. P. Pavlova do různých zastávek.

Zelený návrh

  • Nová páteřní linka 7 (na lince posílen interval ve špičkách na 6 minut).
  • Nová páteřní linka 10 (zahrnuje všechny dnešní spoje linek 10 a 16).
  • V úseku Anděl – Kotlářka doplňuje provoz páteřních linek 9 a 10 nově linka 14 celotýdenně provozovaná se sólo vozy.
  • Zajištěno celotýdenní spojení Sídliště Barrandov – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova (změnou trasy linky 4).
  • V úseku Sídliště Barrandov – Anděl – Malostranská nahrazuje provoz linky 20 linka 16.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené, parkování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.