Už sedm desetiletí slouží římskokatolický kostel sv. Jana Nepomuckého košířským farníkům. Vysvěcení stavby, vybudované s potížemi v letech druhé světové války, si v Košířích připomenou v sobotu 28. dubna 2012 spolu s kardinálem Dominikem Dukou OP, arcibiskupem a metropolitou pražským a primasem českým, který bude slavit slavnou pontifikální mši svatou od 10 hodin.
(text zveřejnil časopis Pětka pro vás 4/2012)
Majestátní katolický kostel nad Košířským náměstím byl vystavěn v nelehkém období 2. světové války podle návrhu a plánů architekta Jaroslava Čermáka (1901–1990) z dobrovolných příspěvků lidí z celých Čech a Moravy, které shromáždil Kostelní spolek. Ten byl založen už v roce 1928 místním katechetou P. Snížkem, ale teprve od roku 1934 se naděje začala měnit v jistotu, když se projektu ujal energický košířský farář P. Václav Chlumský († 1949). „Byl zakoupen vhodný pozemek na Košířském náměstí a architekt Čermák vypracoval projekt, který byl jednomyslně schválen, a třebas již vypukla 2. světová válka, spolek se pustil do veliké a odvážné stavby kostela, kterou také v hrubých rysech dokončil vysvěcením kostela 17. května 1942. V pokračující válečné době i v poválečných zmatcích se nedalo ve stavbě pokračovat,“ píše se ve farních dokumentech.
Kostel ve funkcionalistickém slohu byl pak postupně dokončován a zařizován originálním mobiliářem až do konce 80. let minulého století, a to v úzké spolupráci tehdejšího faráře P. Františka Vernera († 2004) s architektem Čermákem.
Praha ověnčená kostely
K ideji vybudovat v Košířích kostel souvisí ještě s jednou iniciativou, nazvanou „Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny“. Spolek založil ministr František Nosek s velmistrem řádu křížovníků Josefem Vlasákem, aby mohli shromáždit prostředky pro výstavbu kostelů v rychle se rozvíjejících okrajových čtvrtích Prahy. Inspiroval ho k tomu výrok biskupa Antonína Podlahy, že by se mělo na pražské periferii postavit tolik nových kostelů, kolik hvězd měla koruna Bohorodičky (Panny Marie) z mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, který byl stržen anarchisty 3. listopadu 1918. Noskovi a jeho spolupracovníkům se podařilo vystavět františkánský kostel bl. Anežky na Spořilově, kapli ve Kbelích, obnovit kapli sv. Kláry na vinici v Troji a postavit v Krči dřevěný kostel sv. Františka z Assisi, který také projektoval architekt J. Čermák. Po Noskově předčasné smrti se projekt zastavil a spolek pak činnost ukončil. Myšlenka však nezanikla. Kostel sv. Jana Nepomuckého je jednou z těch hvězd Panny Marie Neposkvrněné, kterou se podařilo rozzářit později.
Úsilí pokračuje
Kostel je dokončen, a i když další nádherné architektovy vize a plány ohledně vnitřní výzdoby, terénních úprav či samostatné farní budovy zůstávají na papíře, už je třeba leccos rekonstruovat. Je jasné, že menším i větším opravám hned tak nebude konec, a jen Bůh ví, zda vize z náčrtů a skic jednou povstanou. Sedmdesát let sice není v životě kostela až tak dlouhá doba, ale která stavba si po takové době neřekne o své. V posledních letech byla pro údržbu tohoto košířského chrámu, ale i hlavního farního kostela u Malostranského hřbitova velmi významná pomoc z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR, od pražského Magistrátu i od Městské části Praha 5. Členové občanského sdružení Přátelé košířských kostelů, kteří péči o farní chrámy organizují, se na těchto institucích setkali s lidmi, u kterých je potěšil příkladný profesionální zájem, ale také vstřícnost, starostlivost.
Ačkoli jsou Košíře jednou z menších pražských farností, má kostely dva. Tím starším je už zmíněný hlavní farní kostel Nejsvětější Trojice u Malostranského hřbitova, vystavěný v empírovém slohu roku 1873 na místě starší hřbitovní kaple. I ten byl vybudován s nesmírnou obětavostí a houževnatostí místních věřících navzdory velikým překážkám. Třetím Božím domem je pak útulná barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie na Klamovce, původně prý rovněž postavená místními obyvateli.
Pro ty, kteří by rádi blíž poznali farnost a její dva kostely i kapli, bude zvlášť vhodnou příležitostí Noc kostelů 2012, která se koná v pátek 1. června. Její program nabídne komentované architektonické prohlídky, výstavu originálních Čermákových návrhů a modelu kostela sv. Jana Nepomuckého, ale i několik hudebních vystoupení.
(publikováno v časopise Pětka pro vás 4/2012)
Pingback: Noc kostelů 2. června | Občanské sdružení Cibulka