Prodloužení bus pruhu až ke Kotlářce zkrátilo kolony aut v Musílkově. Dnes už neskáčeme desítky minut v zácpě, než se dostaneme na Plzeňskou. Bus-pruhy totiž nepomáhají jen autobusům, ale zkracují zácpy i řidičům v centru města. Není to paradox? Jak je to možné?
Vezměme příklad nájezdu z Musílkovy na Plzeňskou, i když podobně to platí i pro jiné křižovatky, např. z Jinonické či z Podbělohorské. Když nebyl bus-pruh, tak auta jedoucí od Řep používala oba pruhy a v případě zácp stála nezřídka v obou pruzích i křižovatce samotné! Z Musílkovy se tak na zelenou podařilo na Plzeňskou vjet jen několika málo autům. Dnes, i v případě kolony, je několik metrů bus-pruhu v nouzi jakýmsi připojovacím pruhem, navíc kolona v levém pruhu se hýbe rychleji, než kdyby byly ucpané oba pruhy. Bus pruhy tak mají zásadní význam pro zvýšení kapacity křižovatek pro komunikace připojované na Plzeňskou, resp. Vrchlického. Pro lidi z Cibulek je mnohem snazší se dostat autem i autobusem na Plzeňskou. To zlepšení po zavedení bus-pruhu bylo markantní. Bus pruhy prostě ulehčují cestování i řidičům z blízkosti centra, a to na úkor řidičů z větší vzdálenosti od centra. Tak to ale je správné, viz beseda o principech dopravy ve velkoměstě, protože lidé z dálky se ještě mohou rozhodnout jet jinudy, nebo, a to se v mnoha případech děje, přesednou na veřejnou dopravu a nejedou do centra autem. Pro úplnost dodejme, že nezřídka až půlhodinové zácpy v Musílkově byly i z důvodu špatně orientovaných jednosměrek Na Pomezí a v Nepomucké. Prodloužení bus pruhu však pomohlo rovněž zásadně.
Bus pruhy jsou zde funkční jen v době dopravních špiček. Jenže. Co to je dopravní špička? Podle dopravních statistik se špička postupně rozpíná i do sedel. A v noci je to jedno, jestli je jeden nebo dva pruhy, jeden pruh trochu zlepšuje dodržování povolené rychlosti i nvoci, kdy to je důležité kvůli hluku. Spolehlivost časově omezených bus pruhů je o dost horší než těch, které fungují nonstop. Přechody pro chodce musí mít semafor, což dále snižuje propustnost Motolského údolí. Ostatně nonstop bus pruhy urychlí realizaci studie Motolského údolí. Už dříve radnice pochopila, že nemusí čekat na Radlickou radiálu (viz zde), nonstop bus-pruh bude další střípek k lepší dopravě a životu kolem Plzeňské pro obyvatele Prahy 5. Na první pohled se to možná zdá nepodstatné, ale změna vyhrazených pruhů na nonstop provoz má smysl. Citujeme ze zdůvodnění TSK (ke stažení zde) :
Základními důvody pro zrušení časového omezení jsou:
- pravidelnost jízdních dob i v okrajových obdobích
- menší náchylnost na vliv mimořádností (např. nehod, kulturních či sportovních akcí)
- bezpečnost na nesignalizovaných přechodech pro chodce přes dva jízdní pruhy stejného směru
- vyšší respektovanost VJP
- jednoznačnější dopravní značení i jednodušší možnost značení začátku i konce VJP (menší počet dopravních značek, dopravní značení při trvalé platnosti VJP je odlišné, výraznější, než v okamžiku dočasné platnosti, kdy vodorovné i svislé značení musí umožňovat obě varianty jízdy vozidel)
- neproměnlivost a srozumitelnost pro pravidelné i občasné řidiče
- srozumitelnější situace při jízdě autobusu „výlučným směrem“ v křižovatce (např. z pruhu pro odbočení vpravo možná přímá jízda autobusu přímo do VJP)
- v některých lokalitách snížením intenzit v jednom z dvojice pruhů vstupujících do křižovatky (jeho převodem na VJP) je možné zlepšit poměry pro odbočení či připojení vozidel z vedlejší na hlavní a tím zvýšit bezpečnost provozu (v Praze např. Bělohorská – Tomanova, Kukulova – Podbělohorská)
- v některých případech může VJP doplňovat cykloinfrastrukturu, zejména v lokalitách bez možností vhodné alternativy (např. údolí Motolského potoka)
- eliminace situací, kdy je pruh s časově omezeným VJP využíván pro průjezdy („předjíždění“) i nadlimitními rychlostmi.
Pak je tu otázka ideologická. Když komunisté a anarchisté převzali moc v Barceloně, ve jménu „svobody“ zrušili v Barceloně promyšlený systém jednosměrek v proslulé čtvercové síti čtvrti Eixample od geniálního stavebního inženýra Ildefons Cerdà. Výsledkem bylo množství nehod. Dnes jsou jednosměrky (pro auta) v pravidelné síti Barcelonských ulic naštěstí zpátky. Dokonce zvažují Cerdovy čtverce zvětšit (co se týká komunikací) a vrátit se tak k původní Cerdově myšlence na volnočasové veřejné využití vnitřků čtverců. I v Praze leckdo myslí dopravně ideologicky, nevidí, že paradoxně bus-pruhy pomáhají i plynulejší jízdě aut. Nebuďme jako komunisté v Barceloně.
Pozor, ten Barcelonský dopravní příběh pochází z vyprávění průvodce po Barceloně. Kdybyste znali písemný zdroj, dejte prosím vědět, třeba přes facebookovou stránku zde. Barcelonská historka je proti jiným celkem bezvýznamná, mnohem více se logicky vzpomíná na důležitější příběhy té děsivé doby, Guerniku, vyvražďování klášterů, bitky na La Rambla, ale třeba se zdroj podaří najít, nebo historku o obousměrkách vyvrátit.