Matěj Stropnický o mapě parkování

Když nejsou garáže v domě, nezbývá než parkovat i na zákazu zastavení ... nebo to vzdát a vystěhovat se za město.

Když nejsou garáže v domě, nezbývá než parkovat i na zákazu zastavení … nebo se vystěhovat za město. Návrh stavebních předpisů měl problém parkování (hlavně na sídlištích) radikálně zhoršit, snad po novele budou stavební předpisy rozumnější.

Náměstek primátorky pro územní rozvoj odpověděl na náš návrh inventury parkovacích míst (mapa parkovacích míst by ukázala, kde je parkování nedostatek a kde developeři mají stavět víc garáží v bytových novostavbách). Odpověď Dr. Matěje Stropnického nás potěšila: cituje programové prohlášení, že Rada HMP  „zavede povinné finanční odvody developerů; bude důsledně vymáhat podíl developerů na technické vybavenosti města dle platné legislativy“ a poukazuje na zkušenosti ze města Slaný, že stavět parkovací domy z veřejných rozpočtů je ta nejméně vhodná investice do kvality života obyvatel. Dále M. Stropnický uvádí, že Kancelář prostorových dat  IPR (dříve ÚRM, resp. útvar hlavního architekta) již v současnosti zpracovává evidenci parkovacích stání.

Developeři a někteří ekologové našli zcela vzácně a výjimečně shodu v otázce výstavby parkování v bytových novostavbách: ať nejsou garáže povinné. Takové parkování by vyhovovalo developerům, kterým by se zvýšily zisky, ale vedly by k nehospodárnému využití tolik cenného území Prahy. Chybějící infrastrukturu dopravy v klidu totiž bude muset řešit město z peněz občanů a na území, které by jinak šlo využít lépe. Připomeňme si skutečnost, že když developer postaví k domu garáže, mají tam často místo i lidé mimo dům, takže v praxi to většinou funguje jako parkovací dům pro celé okolí (což je logické a správné). Odpůrci parkování zase chybně paušalizují, že víc garáží znamená větší provoz aut. Takový vztah mezi dopravou v klidu a pohybu může vzniknout při vadném nastavení dopravy v pohybu, obecně platit nemusí a nemá. Nějaké rozumné možnosti parkování pro místní obyvatele jsou nezbytné, jinak se lidé vystěhovávají za město a dojíždějí autem do města mnohem víc než dřív. Nebo parkují nelegálně třeba na chodníku (viz obrázek ze sídliště).

12.3.2015 Respekt, V. Filler a M. Bělor, „Nejzbytečnější parkovací stání v Praze“ (kdo zbytečně zdržuje tisíce lidí denně na Vinohradské ?) podobné je to i jinde v Praze, včetně Prahy 5. I v těchto případech by mapa a inventura parkování pomohla.

3.3.2015 odpověď náměstka primátorky PhDr. Matěje Stropnického

27.12.2014 Dopis předsedy spolku Cibulka náměstkovi primátorky hlavního města PhDr. Matěji Stropnickému s návrhem na novou vrstvu digitální mapy Prahy, která bude mapovat parkování

8.9.2014 Respekt, Vratislav Filler, „Lze skončit s parkovacím socialismem?

Více o problematice parkování najdete tady.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.