Na návrh opozičního zastupitele Jiřího Vejmelky odvolali zastupitelé starostu M. Zeleného (UNP, dříve TOP09, ještě dříve ODS), pro bylo 32 zastupitelů z 45. Odvolání byli dále radní: Marek Kukrle, Michal Šesták a Jaroslav Nedvěd. Radu smíchovské radnice nyní tvoří už jen místostarostka Naděžda Kratochvílová z UNP a radní Marie Ulrichová-Hakenová a místostarosta Petr Lachnit (oba bezpartijní). Pozn.: později byl do Rady zvolen Jiří Vejmelka, aby Rada byla usnášeníschopná.
Na jednu stranu je konec vlády slepence UNP dobrou zprávou. Na druhou stranu současné dění na radnici lze považovat jako započetí předvolební kampaně pro podzimní komunální volby. Roznětkou nastalé situace bylo mocenské rozštěpení nikým nezvoleného vládnoucího seskupení UNP. Jaké budou další kroky a proč návrh na odvolání přichází až nyní pár měsíců před volbami? Je třeba, aby po odvolání čtyř zástupců současné rady bylo její torzo pověřeno většinovým konsenzem zastupitelstva k roli udržovací Rady, která by Prahu 5 dovedla do podzimních voleb. Zastavily by se tedy veškeré zbytné investice, prodeje pozemků a privatizace domů, změny, návrhy, připomínky v rámci územního plánování. Zeštíhlená rada by tak vykonávala ze zákona povinné úkony.
„Vítáme odvolání starosty, vždy jsme jednoznačně a veřejně upozorňovali a snažili se zvrátit chybná a nehospodárná rozhodnutí současné koalice v čele se starostou Miroslavem Zeleným a navrhovat lepší řešení. Ptáme se ale, kde byli současní kritici starosty a jeho mocenské skupiny, když se prodávaly pozemky v přírodním parku Košíře-Motol, když vedení Prahy 5 umožnilo svou připomínkou např. zástavbu Dívčích hradů, když svou nečinností a pletichařením nahrávalo snahám spekulantům zastavět stolovou horu Vidoule, když udělilo výjimku developerovi JRD pro výstavbu v přírodní rezervaci Prokopské údolí, když chtělo rušit základní školu Grafická nebo když plýtvalo obecními penězi na předražené a nesmyslné projekty jakými jsou např. betonové květináče?“, říká předseda Zelených v Praze 5, Lukáš Budín, a dodává: „Vedle toho probíhaly různé zbytné a předražené služby, poradenství apod. Je zajímavé a úsměvné , že to vše vadí některým současným kritikům starosty až nyní, půl roku před volbami… , jsme jednoznačně svědky boje mezi dvěma frakcemi UNP a zároveň i startu předvolební kampaně.“
Radnice Prahy 5 předvedla nedávno ukázkové kroky proti veřejnému zájmu, když prodala jim svěřený majetek nás občanů do soukromých rukou. Místopředseda KDU Praha 5 Ing. Josef Cuhra komentuje prodej více než 6 hektarů uvnitř přírodního parku pod kopcem Vidoule: „Prodej kopíruje scénáře špatného hospodaření s majetkem Pražanů, které známe z éry starosty M. Jančíka. Zastupitelstvo odsouhlasilo prodej pozemků 19.12. 2013 cca ve 23:00 a to na základě materiálu, který zastupitelé dostali až v průběhu zasedání.“ Mějme na paměti, že ochrana parku je tak slabá, že nebýt neustálé a vyčerpávající bdělosti veřejnosti, nejcennější partie parku na vrcholu stolové hory Vidoule by už byly zastavěny betonovými bytovkami. Člen obvodního výboru KDU-ČSL Prahy 5 Mgr. Jakub Suchel k prodeji pozemků na Hliníku doplňuje: „Přírodní park Košíře – Motol (kam patří i Vidoule) potřebuje komplexní vizi rozvoje, pečlivě a dlouho diskutovanou s občany. Ne salámovou metodu postupného dělení parku, jak to předvádí současná Rada MČ Praha 5. Přitom změny územního plánu vedoucí ke kontaminaci obytné zástavby, parků a sportovišť hustou a nepatřičně velkou zástavbou jsou v Praze 5 dlouhodobě veřejností kritizovány.“
Radnice Prahy 5 je po chaotických a nestabilních letech po volbách 2010 v úplném rozkladu a půl roku před volbami by již neměla činit závažná rozhodnutí. Vláda současného starosty a koalice byla špatná a rozhodně nesledovala zájmy obce, ale zájmy soukromé. Je však otázkou, zda motivace všech aktérů podporující svržení starosty a jeho věrných není rovněž vedena soukromými zájmy konkrétních lidí či skupin?
Připraveno podle tiskové zprávy SZ a tiskové zprávy KDU.