Koalice ODS, STAN, ANO a TOP09 chce „pokračovat v rozšiřování parkovacích zón na celé území městské částí Praha 5.“ Teď ale i do té nejzapadlejší uličky, kde to není nutné, jako třeba na Šmukýřce koncem roku 2019.
Porozumět parkovacím zónám dá fušku. Teď je jasné, že každý řidič se s tím bude muset nějak vyrovnat. Zde je pár praktických postřehů. Zóny se vyvíjí. Něco je pozitivního: Už konečně může kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv zaparkovat na modré zóně v celé Praze, i v Praze 1, 2, 3 a 7, což původně nešlo. Nedostatků však zůstává spoustu: od listopadu 2019 se rozšířily zóny na Šmukýřku, kde to potřeba není, zatímco u nedalekých škol v Beníškové a Naskové, kde by to nějaký význam mít mohlo, se čeká … , rozšiřování zón nedoprovází dostatek míst v P+R (byť současný Magistrát se nyní hodně snaží, neztrácí čas fantazírováním s „přistáním UFO nad křižovatkou“, ale projektují se reálnější možnosti, viz např. zde nebo zde); nejsou zmapovány parkovací místa v Praze (v domech, garážích, na vlastních pozemcích, na ulicích, v obchodech…) a chybí síly na správu zón.
Proč ?
… se celosvětově zavádí parkovací zóny ? Koncepce zón je např. zde. V krátkosti dva hlavní důvody parkovacích zón jsou:
- o něco lepší parkování pro místní obyvatele. Ale nejen, pro ně, i pro návštěvníky, ti jsou však motivováni jezdit pokud možno mimo špičku večer a o víkendu,
- snížit dopravní kongesce
Jak ?
Pro rezidentní parkovací oprávnění je třeba poprvé jít osobně na úřad (v Praze 5 je to zde). Obnovit oprávnění je pak možné již elektronicky, typicky jednou za rok. Mimo danou oblast se platí buď v parkovacím automatu (kartou či hotovostí) nebo v aplikaci Virtuální parkovací hodiny, (první použití zabere pár minut, další použití je už rychlé) typicky platební kartou pomocí chytrého mobilu s připojením na internet. To není zatím úplně pro každého dostupné nebo pohodlné. Parkovací automaty nejsou zatím v modrých zónách, ale jen ve fialových. Fialové čáry nehledejte na vozovce. Fialový proužek je na příslušné dopravní značce a taky v mapách. Jako návštěvník na modrých zónách zaparkujete jen s mobilem s datovým připojením, nebo v době, kdy je na nich parkování zdarma, což se nejsnáze dozvíte na mapách od Seznamu.
Kde?
Přesné informace kde zaparkovat jsou na webu Parkuj v klidu, ale mnohem snáze a rychleji se k nim dostaneme na mapách od Seznamu. V největším měřítku mapy se ukáže, kde se dá zaparkovat; a kliknutím na zónu se zobrazí kdy tam lze parkovat a za kolik. Pravidla pro návštěvnická parkování si určuje každá městská část sama. Třeba na Cibulkách mohou návštěvníci parkovat od osmi večer do osmi ráno zdarma, parkování o víkendu je zdarma celodenně, jinak max. na 3 hodiny a cena je 40 Kč za hodinu. V centru města je to víc, třeba před výdejnou parkovacích oprávnění v Preslově 5 na Smíchově to stojí 60 Kč za hodinu, ale jestli víte, že tam budete jen krátce, nemusíte platit za celou hodinu. V historickém centru je cena ještě vyšší, třeba v Kaprovce dáte 80 Kč za hodinu a déle jak hodinu tam stát nesmíte. V Praze 9 bude parkování první dvě hodiny po desetikoruně za hodinu.
Oblast rezidentního parkovací oprávnění je v koncepci zón definována velmi volně, jako docházková vzdálenost od trvalého bydliště. V Praze je jsou ty oblasti spíše větší, menší městské části mají jen jednu oblast, Praha 5 jich má několik, viz mapa z konce roku 2019 zde. Pozor na toho kdo říká, že oblast má být jedna, celopražská, od něj si rozhodně radit v parkování nenechte, neví o čem je řeč. Na druhou stranu má smysl usilovat o co nejjednodušší a nejjednotnější pravidla v celé Praze.
Pokuty
Citace od skrblíka (viz jeho web zde) k pokutám: „Sloučení pokut za parkování: Oprávněná parkování v Praze kontrolují auta společnosti Eltodo, která jsou vybavená kamerami. V případě, že je zaznamenáno auto, u kterého není uhrazen poplatek za parkování, je provozovateli vozidla následně zaslána výzva k uhrazení určené částky. Výzva je provozovateli vozidla zaslána pokaždé, když je vozidlo zaznamenáno automatizovaným systémem. Může se tedy snadno stát, že auto je pokutováno za neoprávněné parkování vícekrát, i když po celou dobu stálo na stejném místě. Odborníci v tomto případě radí výzvy v uložené lhůtě neplatit a vyčkat na správní řízení, neboť při splnění všech zákonem uložených podmínek je uložena pouze jedna pokuta za sloučené přestupky. Nicméně Skrblík na základě vlastních zkušeností radí nevyčkávat a rovnou kontaktovat osobu, která výzvy k uhrazení vystavila. Pracovníci oddělení zóny placeného stání a přestupků ze zón placeného stání v těchto případech jednají velmi vstřícně a s jejich pomocí si lze ušetřit mnoho starostí.“ Určitě se ale nevyplácí na sloučení pokut hřešit, neb pokud je v místě odtahový vůz, tak přednostně odtahuje ta vozidla, která porušují pravidla parkování opakovaně.
Postřeh k modrým zónám v našem okolí od členky spolku Cibulka:
„Dole u Janíčka (myslím sochu Nepomuckého) nemá ulice vedoucí do kopce k Hliníku vyznačenou zónu, tudíž tam parkují v souvislé řadě ve všední dny středočeši i ti z Ústí, a mají to pár metrů na tramvaj oproti parkovišti. Což bych, být jimi, volila také, ale má to nepříjemný dopad – množství odpadků v této oblasti a jako pravidelný organizátor úklidu znám i složení 🙂
Je to dobrý příklad a kontrast k modrým zónám na Šmukýřce. Na Šmukýřce opravdu zóny nejsou třeba, kdežto v ulici Nad Hliníkem parkují mimo automobilových návštěvníků parku (děti, pejsky přivezou autem a po procházce zase odvezou autem) přes den mimopražští návštěvníci.“
citace: „Cílem petice je odložení platrosti zón placeného stríní v lokalitě Šmukýřka vPtaze 5 – Košířích a následné přehodnocení záměru jejich vzniku v tomto místě.
…
V Praze dne 2. 10. 2019
Vážení představitelé městské části,
my, občané Prahy 5, bydlící v oblasti Šmukýřky, nesouhlasíme se zavedením zón placeného stání v této oblasti. Jedná se o území ohraničené ulicemi Nad Turbovou, Na Stárce, Nad Kuliškou, Na Šmukýřce a Pod Šmukýřkou. Území je též červeně ohraničeno na mapce v příloze. Žádáme, aby záměr zde zavést zóny placeného stání byl v této chvíli odložen a následně přehodnocen, což potvrzujeme níže svým podpisem.
Důvody nesouhlasu:
Účel zavedení zón placeného stání definovaný na webu parkujvklidu.cz není v případě Šmukýřky naplněn. Citace z webu: „Účelem zavedení zón placeného stání v Praze je regulace parkování (dopravy v klidu) tak, aby obyvatelé exponovaných lokalit měli možnost zaparkovat svůj vůz v docházkové vzdálenosti od svého
bydliště, případně nemovitosti či provozovny. Dále pak motivovat návštěvníky, aby se v lokalitě zdržovali se svým vozidlem po dobu jen nezbytně nutnou a uvolnili tím parkovací místo dalším řidičům“ – konec citace.
Šmukýřka je oblastí se zástavbou rodinných a nízkopodlažních bytových domů, z nichž mnohé mají vlastní garáže. Nejsou tady žádné firmy, úřady ani obchody. Nikdo jiný než rezidenti a jejich soukromé návštěvy zde proto neparkuje. Nejedná se o exponovanou lokalitu z hlediska parkování a zavedení zón placeného stání zde
proto nemá žádné opodstatnění. Oblast Šmukýřky přímo nenavazuje ani na nově vytvořené zóny placeného stání v blízkosti Plzeňské ulice (dělí je velké převýšení), možnost zaparkování auta by se zde tudíž v důsledku rozšíření zón v dalších
částech Prahy 5 nezhoršila.
Zavedení zón placeného stání proto kvalitu parkování v oblasti Šmukýřky nijak nezlepší, bude pouze znamenat další finanční zátěž pro zdejší obyvatele a významné komplikace pro jejich návštěvníky. Zóny placeného stání byly v oblasti Šmukýřky zavedeny z podnětu Prahy 5 na základě usnesení rady č. RMČ/21/616/2019 ze dne 22.5.2019. Proto se s podnětem na přehodnocení tohoto záměru obracíme právě na Vás. Dovolte nám ještě poznamenat, že ani důvodová zpráva ke zmíněnému usnesení rady neobsahuje vůbec žádné srozumitelné důvody, proč by se zóny placeného stání měly v oblasti Šmukýřky zavést.
Děkujeme, že se touto záležitostí budete zabývat. …“
Plný text petice najdete na odkazu zde.
Podle ekonomické teorie nabídky a poptávky nemusí parkování řešit radnice, vše vyřeší trh sám, totiž že nedostatek parkování vyřeší jeho cena. Tolik by k tomu měli říct zásadoví pravicoví politici a liberální ekonomové. Naopak „parkovací socialismus“ by měli prosazovat levicoví politici. Je paradoxní, že to bývá nezřídka opačně. Nechme však filozofování. V praxi často obojí vede k zmatkům a chaosu. V jednoduchosti je síla a doufejme, že střední cesta mezi oběma myšlenkovými extrémy – parkovací zóny tam kde je parkování problém – bude postupně pro obyvatele jednodušší a méně záhadná. Hlavně ať má Praha ve svém okolí dost parkovišť P+R a kvalitní a spolehlivou kolejovou příměstskou dopravu. Nové obytné budovy (a ideálně postupně i ty starší) by měly mít dostatek parkování v domě, na vlastních pozemcích nebo v garážových domech v docházkové vzdálenosti, ne na ulicích, které se dají využít mnohem lépe.