Obnovte lidsky důstojné cestování k Andělu: připomínky pište do 27. ledna

Bus 123 na Andělu. Fotka je převzata z dopravního serveru K-report.net se souhlasem autora (Jef).

Bus 123 na Andělu. Fotka je převzata z dopravního serveru K-report.net se souhlasem autora (Jef).

Ropid 19.1.2015 odtajnil veřejnosti své plány na změnu dopravy po spuštění metra do Motola 6. dubna. Změny se plánují již léta, ale krátký čas na připomínkování, nebo dokonce úplné mlčení je známá taktika dočasně pověřeného („dočasně“ již od r. 2008) vedení Ropidu, aby si prosadilo nakonec své záměry samo, bez obtěžování samosprávou nebo dokonce veřejností-uživateli.

Městská část Praha 5 a radní pro dopravu Petr Hnyk vyzývají občany, aby přesto se ke změnám vyjádřili, i když čas je krátký, připomínky pište do 27.1. na speciální email odp@praha5.cz, případně v kopii i Ropidu http://www.ropid.cz/form.php (na formuláři Ropidu vyberte volbu „linkové vedení“)

Podrobnosti najdete na webu radnice rady: Vedení Prahy 5 vyzvalo občany k připomínkování jarních změn MHD, které představil ROPID

Můžete se inspirovat těmito ARGUMENTY PRO VRÁCENÍ TRASY LINKY 123 
verzi pro stažení a tisk najdete tady

1. Anděl je administrativní, obchodní a kulturní centrum. Autobus 123 tam jezdil už od r 1975viz historie busu 123 zde.

2. Anomálie busu 123 v Praze – jedině 123 nejezdí k metru. Jako jediný mezi autobusy se srovnatelnými parametry v širším centru. Ostatní busy bez návaznosti na metro zdaleka nedosahují obsazenosti, počtu spojů a intervalů jako linka 123. Jezdí jako doplňkové v okrajových částech města, jsou vypravovány jako autobusové midi/minibusy, případně mají přímou návaznost na frekventované železniční tratě. Linky 108 a 216 navíc získají v dubnu 2015 pravděpodobně návaznost na nově otevřený úsek metra V.A.

3. Bezpečnost cestujících není zaručena: Zejména zranitelné a slabší skupiny občanů, např. starší lidé, handicapovaní, matky s malými dětmi a učitelky se školní třídou jsou ohrožené. Na Cibulkách je 9 škol: 3 státní MŠ, 3 soukromé MŠ, jedna Praktická škola s fyzicky i psychicky handicapovanými dětmi, dvě ZŠ. Vzhledem k tomu, že čtvrť byla postavena ve 20-30. letech 20. století, je zde atypická věková skladba obyvatel.
Bezpečnost není zajištěna např. na Kavalírce, kde ve špičce 60 a více osob vystoupí z autobusu na chodník šířky pouhých 3.6 m a po chodníku směřují 70 m k přechodu přes Plzeňskou. Už pohyb v davu na chodníku kde se často skládá zboží pro místní prodejny, je z hlediska bezpečnosti velice problematický. Navíc příliš dlouhý interval mezi zelenými a velmi krátká doba zelené pro chodce a
nedostatečná šířka chodníku u přechodu, to vše zabrání stihnout zelenou a občané jsou nuceni
čekat na další interval a dívat se, jak tramvaje odjíždějí jedna za druhou 72 důvodů proč
vrátit bus 123 k Andělu (odkaz)

4. Ekonomie Zkrácení linky 123 nepřineslo deklarovanou úsporu, ale náklady se mohly naopak zvýšit a Ropid čelí už 3. rok neustálé oprávněné kritice. Zkrácení busu 123 vyšlo pěkně draho (interpelace radního pro dopravu a několik finančních rozvah)

5. Ztráta času Běžný cestující (matky s dětmi a špatně chodící) ztratí přestupem mezi busem 123 a tramvají nebo autobusem 167 minimálně dvakrát denně cca 10 až 20 minut (čekání, přecházení).

6. Ekologie Část obyvatel Cibulek a Šmukýřky už proto nepoužívá MHD, ale jezdí auty. V současnosti má autobus 123 velmi dlouhou manipulační jízdu až na Klamovku, kam jezdí prázdný. Zabírá zbytečně parkovací plochu. Ulice Vrchlického má až k Andělu pruh pro autobusy, obnovená 123 tedy nezhorší automobilové zácpy ve špičkách. Na Cibulce se zběsile a neuváženě staví další a další obytné domy aniž by byla zajištěna dopravní obslužnost k metru, noví obyvatelé jezdí raději auty.

7. Pohodlí cestování na úrovni 21. století Těžké tašky plus berle nebo plus kočárek a děti při přestupu na Kavalírce (vystoupit z tramvaje, přejít po refýži, počkat v davu na zelenou. Na plochu přechodu se vejde max.9-10 lidí, ostatní čekají na tramvajovém ostrůvku. Pak oběhnou uprostřed osazené sloupy se signalizací a pokusí se stihnout interval na zelenou a rychle přeběhnout přechod přes Plzeňskou a postavit se do fronty na bus 123 … To neodpovídá úrovni cestování pro 21. století.

8. Ostudná zastávka Kavalírka Na nástupní zastávce jsou dvě budky, do jedné se vejde max. 9 lidí, z toho tři sedící. Ve špičce zde běžně čeká 60 většinou starších lidí, z toho 30-40 stojí s nákupními taškami na dešti a pokorně čekají na autobus, neboť NIC JINÉHO JIM TOTIŽ NEZBÝVÁ. Lidé podepisují petice a pokouší se na nedůstojnou situaci upozornit. Praha 5 zadala Dopravní průzkum. „se změnami MHD je nespokojeno 83% cestujících Prahy 5.“ V rámci volební kampaně v listopadu 2014 několik politických stran snadno sbíralo hlasy a podporu od zoufalých občanů slibem obnovení trasy busu 123.
Pozn.: Autora opatření a schvalujícího úředníka bych nechala povinně absolvovat tento maraton tak 2x týdně s kočárkem, nákupem a malými dětmi včetně čekání vestoje na zaplivaném špinavém chodníku plném nedopalků a odpadků. Malý, vzdálený nevhodný koš je většinou přeplněn.

9. Trocha historie: Po změnách (12. 9. 2012) v pražské MHD jsme se spojili s několika pražskými občanskými spolky (Klub K2, Oživení, Pražské matky, Pražské fórum, Útulné Strašnice, Vraťte nám 11, Sebrali jste nám autobus 123) v boji za zrušení nedobrých změn a nápravu místy nesnesitelné situace v pražské dopravě. Změněné a odstraněné linky byly vesměs vráceny či upraveny jejich trasy vyjma autobusu 123.
V případě našeho busu 123 Ropid umíněně trvá na požadavku, aby autobus už nejezdil po své původní trase s konečnou u metra, a lidé přestupovali na Kavalírce na tramvaj.
Místo co nejlepšími spoji zvýhodnit veřejnou dopravu před automobily, se Ropid snaží, aby nebylo spojení mezi Cibulkami, Šmukýřkou a metrem. Proč vyhání Pražany do aut?

Protesty a co jsme dokázali?

• 8.1.2013 schůzka s radním pro dopravu Noskem a pověřeným ředitelem Ropidu Procházkou a dalšími.
• 2x interpelace p. Noska na ZHMP. Interpeloval Miloslav König. Viz www.cibulky.info, kde najdete oba texty a videozáznamy interpelací.
• 4.2.2013 deník Metro: Vraťte nám náš autobus, vyzývají obyvatelé Prahy 5 město
• Oslovili jsme primátora Svobodu, radního Noska, Ropid, všechny zastupitele Prahy 5, poslance, spolupracujeme s občanskými sdruženími.
• Psali jsme dalšímu náměstkovi pro dopravu ing. Pařízkovi, bývalému primátorovi Hudečkovi a zastupitelům.
• Článek v MF DNES 19.2.2013,
• Článek v Pražském Patriotu 27.2.2013
• Do konce roku 2014 bylo ke 3 tisícům podpisů na petici.
• Praha 5 zadala Dopravní průzkum. Viz „se změnami MHD je nespokojeno 83% cestujících Prahy 5.“
• Soused, ing. Piskač vedl delší dobu odbornou diskuzi s náměstkem primátora J. Noskem, který odpovídá na jeho rozbor situace ohledně busu 123; J. Nosek: „Většina odpovědí na Vaše otázky by skutečně směřovala pro navrácení linky až k zastávce Na Knížecí.“
1623 občanů podpořilo autobus 123 k Andělu odkaz na texty 1. petice (MUDr. Kopecká), 2. petice (o. s. Cibulka), 3. petice (zaměstnanci areálu Křižík)
• Sebrali jste nám autobus – vraťte nám autobus 123 text 4. petice (Ing. arch. Adámková a spolek Cibulka, již více než 3000 podpisů)

11.1.2015 vypracovali za spolek Cibulka (www.Cibulky.info): ing. K. Adámková, ing. D. Šormová, ing. M. Šesták a ing. P. Peterka

bus123-letak

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Obnovte lidsky důstojné cestování k Andělu: připomínky pište do 27. ledna

  1. Nebezpečná Kavalírka a pražský dopravně-plánovací Kocourkov napsal:

    Rád bych se podělil o dnešní (11.2.2015) velkolepý zážitek z autobusu 123. Jel jsem ze stanice Kavalírka v 17:35, autobusem s pořadovým číslem 3340, s registrační značkou ALC 20-49 a s panem řidičem prudké letory, abych to tak řekl.

    To, že je stanice Kavalírka řešena z hlediska dopravního jako koncentrátor nebezpečných situací, protože šofér autobusu č. 123 musí přetraverzovat 2 pruhy do třetího odbočovacího, je v podstatě jasné každému držiteli řidičského oprávnění na první pohled. Každý ze šoférů se s tím popasovává podle svého, nejčastěji poměrně agresívním tlačením se do levého pruhu ještě před přechodem ze stanice tramvaje (docela mě překvapuje, že jsem ještě nezaznamenal žádné zmačkané plechy, i když troubeního už jsem tam zažil dost).

    Dneska se ovšem pan řidič rozhodl jet v pravém pruhu až za přechod, odkud agresívním manévrem přejel doleva do odbočovacího pruhu, přičemž projíždějící automobil (který už byl na jeho úrovni, takže autobusu neměl dávat přednost) málem přimáčkl na obrubník. Nakonec skončil za ním, na úrovni třetího čekajícího vozidla- ovšem roztažený přes dva jízdní pruhy. Protože se ovšem autu před sebou nalepil dost blízko „na zadek“ a troubil u toho jako o život, zřejmě se jeho šofér rozhodl autobusáka trochu „vycukat“ a na zelenou se pro stě nerozjel. Tím se mu ovšem povedlo dosáhnout svého- autobusáka rozpálil doběla. To se projevilo tím, že autobusák troubil (odhaduji deset až patnáct vteřin kontinuálního troubení v kuse, a to několikrát) a taky tím, že řidiče blokujícího automobilu dost hlasitě vybízel k odjezdu, přičemž používal dost nevybíravý slovník („de…e pos….j,“ „kre…e zas….j,“ „č…ku“ a podobně)- byl jsem rád, že v autobusu nebyly žádné děti, které by se mohly tímto slovníkem cítit inspirovány.To, že šofér potom pokračoval v jízdě jako vynervovaný člověk, snad není třeba zdůrazňovat. Vážně jsem uvažoval, že raději vystoupím, abych náhodou nepřišel při nehodě k úhoně…

    Já chápu, že stanice Kavalírka je na výjezd 123ky náročná, ale když už nám doprpodnik autobus zkrátil, a tu zastávku si tak nastavil (soudím, že by bývalo bylo lze udělat přestup alespoň na tramvajovém ostrůvku, když už tu přestavbu dělal v době, kdy už přesně věděl, že 123ku zkrátí- aspoň tak tvrdí) mohl by nám na ni nasazovat řidiče, u nichž není důvod pochybovat o jejich psychické způsobilosti k řízení motorových vozidel – o vožení lidí ani nemluvě…

  2. Trucovitý ROPID napsal:

    … nejsem nijak překvapen, že Ropid ve svých plánech na změnu dopravy po spuštění metra do Motola vynechal linku 123 a trucovitě si stojí za jejím zkrácením, společnosti tohoto typu neuznávají své chyby, nicméně my, cestující, jsme již doopravdy unaveni stávajícím stavem, který je neefektivní, nelogický a rozhodně nemoderní.

    Není nutno vypisovat argumenty k navrácení 123 do původního stavu, protože na ně nikdo z Ropidu prostě nedbá, nicméně tyto v článku https://www.cibulky.info/obnovte-lidsky-dustojne-cestovani-k-andelu/ jsou naprosto jasné již od samého začátku a nic se na nich nezměnilo. Já osobně se ale od té doby stal otcem a s o to většími nervy sleduji vyčerpání mé ženy, jakožto i ostatních rodičů při NAPROSTO ZBYTEČNÉM přestupu na tramvaj. Slibovaná návaznost s autobusem 167 totiž funguje maximálně na 50%, a když už se 123 se 167 nemine, málokdy se stane že 167 není plná a s kočárem se do ní stejně nevejdeme.

    Dle mé doměnky zkrácení 123 zapůsobilo špatně i na samotné řidiče. Jízda se od dob zkrácení stala daleko divočejší, což mimo jiné připisuji i nervozitě panující mezi řidiči a už tak naštvanými cestujícími, kterým autobus navíc často nepočká při červeném semaforu na přechodu u nástupní zastávky Kavalírka a kteří si autobus musí doběhnout na další zastávku Kavalírka. Jízda s nervózním řidičem, kterému chybí „pořádná jízda“ po Plzeňské je na cibuleckých kostkách opravdu zážitek.

    V předvolebním období se všechny strany mohli přetrhnout se svými sliby, zaručujícími navrácení linky 123 k Andělu. Volili jsme vás s důvěrou, že za našimi potřebami budete stát, proto vás žádám, abyste tak dále činili a v případě, že společnost Ropid nenapraví svou chybu sama, domáhejte se za nás cestující nápravy například soudní cestou. Jistě nebudu jediný, kdo si v roce 2012 ještě před změnami pořídil roční kupon a stále se cítím právem ošizen o své peníze, za které jsem si koupil jízdné autobusem ze zastávky Průchova na zastávku NA KNÍŽECÍ!

    Jako pracující člověk a rodič nemám čas se s Ropidem přít, proto doufám, že tuto práci za mne odvedete vy, občany volení a placení zástupci a konečně sjednáte nápravu.

    Děkuji, s pozdravem,
    P.M.

  3. Rozvrtaná MHD napsal:

    Odkaz na zajímavé pojednání: MHD: prostě to rozvrtáme.
    Dobrý článek, ale za rozvrtání může samotný Ropid. Naopak nový Magistrát zaslouží pochvalu, že 7 let dočasně pověřené vedené Ropidu končí a vybírá se nové. Uvidíme, jak se výběr povede.

  4. Co všechno může změnit metro do Motola napsal:

    „Vzhledem k tomu, že do Motola začne jezdit metro, tramvajová linka číslo 11 bude ukončena místo na Spořilově již na Náměstí bratří Synků v Nuslích. A bude zrušena linka ČSA Frankfurt am Main-Praha a uzavřen stánek s občerstvením na konečné tramvajových linek v Ďáblicích a spojovací schodiště ve stanici Vyšehrad. Budete chodit horem pěkně. Zednářská lóže Zlatý Ropid, jedoucí na Artušově koni. …“ sdílíme/citujeme z komentáře z facebooku (Jiří Padevět). Jinak ale MHD revoluce 2015 napravuje spoustu nesmyslů z MHD revoluce 2012, takže je lepší než ta předchozí revoluce.

Komentáře nejsou povoleny.