Pól růstu může zlepšit parkování v Praze 5

PaR-Chodov-min_6levels

Parkoviště u metra Chodov má min. 6 podlaží (čím vyšší, tím levnější je jedno parkovací místo). Při cca 200 místech na patře by mohlo mít P+R u metra Nové Butovice hodně přes 1000 míst. Podstatná část garáží by mohla ulevit zaplechovaným ulicím sídliště u metra jako rezidenční garáže. To je ostatně v souladu s výzvou Pól růstu.

Aktualita 21.6 „Nové záchytné parkoviště vznikne na Zličíně, bude se vznášet nad silnicí„, iDnes, Jakub Heller. Magistrát snad konečně praští do ostudně tragického nedostatku parkovišť P+R na západě Prahy. Je zde jen směšných cca 300 míst, přičemž pro začátek je jich potřeba cca 10 000 ! To by uvolnilo provoz v širším centru o znatelných 5 až 10 % a výrazně tak zmenšilo otravné zácpy. Současný Magistrát určitě zaslouží pochvalu. Bývalé Magistráty a místní samosprávy však nikoliv. Kdyby víc dbaly na územní plánování, neprodávaly klíčové pozemky, mohlo by jedno parkovací stání stát obvyklých cca 300 tisíc Kč místo 750 tisíc Kč, protože teď se už jiná než  „vznášející se“ parkoviště („UFO“ parkoviště nad křižovatkou na Zličíně je na první pohled nevýhodné a málo vhodné) se v blízkosti metra postaví těžko.  Připomeňme P+R u metra Nové Butovice: nebýt bdělosti občanských sdružení a spolků, už vzal územní plán na P+R za své a stavěly se zde další kanceláře.

P+R rychle a levně? Jde to! Promyšlený stavebnicový systém je zvláště vhodný pro velká P+R s tisíci stáními, rychle řešící akutní problémy měst s dopravními zácpami. Obrázek je od firmy Cornerstone z Asie (např. 716 míst na ploše 94 x 33 m, 5 a půl podlaží, počet lze měnit o násobky cca 120 míst), ale podobné jsou samozřejmě i v Evropě, např. v Lincolnu v Británii více viz zde.

Aktualita 19.8.2016: Komise dopravní MČ Praha 5 požádala na svém jednání 10.8.2016, aby investor Radlické radiály (RR) podmínil otevření RR již v předstihu zprovozněným P+R (>600 míst) u stanice metra Nové Butovice na pozemcích k.ú. Jinonice č. 2910/5, 2911 a 2913. Více bude zde. Podrobnější zdůvodnění s mapkou si můžete prohlédnout zde.  V souladu s podepsaným memorandem o spolupráci mezi MČ Praha 5 a 13 ve věci RR (zde) by mělo jednání o tomto P+R probíhat společně.

PaR-Chodov-min_6levels_Jagr

P+R u metra Nové Butovice může vypadat podobně jako parkoviště u metra Chodov.

Aktualita 31.5.2016:Oddělení veřejných zakázek MČ Praha 5 zahájilo průzkum trhu ohledně vypracování studie proveditelnosti P+R v Praze 5. Termín pro podávání nabídek je do pátku 3.6. do 9:00 hod. Zpracovaná studie by nám měla odpovědět na to, jak postupují práce, respektive na to, zda má smysl usilovat o získání dotace pro některou konkrétní lokalitu na území MČ P5.

PaR-RR

P+R těsně u metra Nové Butovice je plánováno jako vícepodlažní. Sloužit by mělo i pro rezidenty.

Praha kolabuje pod přívalem aut. Zásadní úlevu přinesou až P+R parkoviště. Určitě pomohou lépe než nové tunely. Mnozí odborníci říkají, že P+R musí být dopravní prioritou dokonce větší než nové metro D. V Praze je nyní cca 3000 míst, pouhá pětina plánovaného počtu! Městské části mají naději na nová parkoviště P+R zaplacená z programu Pól růstu. Žádá se do 28. dubna 2017 ale radnice, které požádají dřív, budou ve výhodě. Západ Prahy je v parkovištích otloukánkem: Přes 90% kapacity P+R je na východním straně řeky, i když počet dálnic do Prahy na obou stranách je stejný 4:4. Západní hranici Prahy přejíždí denně 310 tisíc aut a východní hranici ještě o něco víc: 376 tisíc aut denně (viz ročenka 2015 TSK). Doufejme, že tento nepoměr kapacit P+R zohlední i Praha a více peněz alokuje pro parkoviště na západní straně Vltavy.

PaR-Motol-Postovka

Favoriti na P+R jsou místa ve žlutých kroužcích na Plzeňské. Odlehčí provozu hustě obydlené části Košíř a Smíchova u Plzeňské a Vrchlického. Kvůli příjezdu aut po Bucharově a z Vypichu bude mít smysl jen vybudování obou P+R současně, větším u Krematoria a menším na Poštovce. Mapový podklad: Geoportál Praha (IPR)

Proslulé operační programy Evropských fondů míří i do Prahy. Výzva ze 6. dubna programu Praha-pól růstu pro ČR je konkrétně určena na budování parkovišť P+R. Městské části si samy mohou vytipovat P+R, které jim nejvíce odlehčí od aut, a požádat o peníze na jeho zbudování. Vysoká spoluúčast 50 % může trochu odradit, ale 40 % se zavázal doplatit Magistrát, takže městskou část by zbudování super důležitých P+R vyšlo jen na 10 % jejich ceny. Alokace výzvy je 300 milionů korun. Není to moc, je to srovnatelné s cenou ročního provozu tunelu Blanka (něco přes 200 milionů, jeden průjezd auta vychází cca na 40 Kč). O to víc vynikne, že je efektivnější investovat do parkovišť než do tunelů. Parkoviště musí předcházet tunelům, nebo budou investice do tunelů málo účinné.

Praha 5 trpí přívalem aut z několika vnějších směrů: od západu po Plzeňské a Radlické/Jinonické a pak od jihu po Strakonické. Radlicím a Jinonicům uleví nové velké P+R na Zličíně (dosud je tam směšných 149 míst, od časného rána beznadějně obsazených) a později u metra Nové Butovice. Strakonická je asi nejtěžší oříšek v Praze vůbec. Cituji z vyjádření Ing. Marka Zděradičky z IPR ze dne 26.5.2016 na náš dotaz ohledně P+R u Strakonické:

„Otázka lokace P+R na příjezdových trasách do města od jihu je vůbec nejtěžší. Je zde málo vhodných příležitostí pro realizaci záchytných parkovišť – zejména kombinace volné plochy v majetku města v dosahu kapacitní, tedy kolejové dopravy. Sledujeme 2 druhy P+R: velké, která jsou přímo uvedena v územním plánu a menší, která tam přímo explicitně uvedena nemusí být, ale uvažuje se s nimi.

PaR-Strakonicka

Pro Strakonickou zatím není ideální řešení P+R. U závodiště by šlo o dočasné řešení, protože zastávka vlaku se bude posouvat. Severní varianta (u Hornbachu) zase vyžaduje novou zastávku vlaku, což není nadějné. Od Hornbachu by řidiči museli jezdit autobusem a takové P+R by nesplnilo zadání výzvy-kolejová doprava z parkoviště.  Mapový podklad: Geoportál Praha (IPR).

Ještě se v minulosti ověřovalo umístění P+R a nové zastávky železnice Malá Chuchle. Tedy v prostoru severně od dnešního Hornbachu, jižně od přemostění ulice Strakonické v ploše DHM.  Avšak malý obrat cestujících v této zastávce v poměru ke zdržení mnohem většího počtu cestujících ve vlaku a vyčerpávání kapacity tratě zastavováním vlaku hovoří proti tomuto nápadu.

Nedávno jsme zpracovali pro nám. Dolínka právě vytipování možností pro umístění menších P+R u železnice jako potenciálu pro uplatnění ve výzvě PPR. Mezi nimi je i parkoviště ve Velké Chuchli – viz obrázek. Navrženo je v ploše současného parkoviště pro areál dostihového závodiště, které je ale využíváno především o víkendech, takže by neměl být problém se zástupem funkcí. Ono je sice už zaneseno v platném ÚP (žluté kolečko P+R), ale má jednu nevýhodu.  V okamžiku plánované přestavby tratě dojde k posunutí železniční zastávky Velká Chuchle k přejezdu u ulice Starochuchelská a pak se PR ocitne mimo dostupnost stanice. Takže spíše půjde o dočasnou záležitost.“

Nový přestupní uzel na Smíchovském nádraží má mít kapacitní parkoviště typu P+R. Jednak se však do výzvy Pólu růstu nestihne zahrnout, jednak také to nebude klasické dotované P+R. Dotovaná P+R se totiž vytváří daleko do centra, kdežto Smíchovské nádraží je pouhých 900 m od městského centra Prahy (viz obrázek). Cena za parkování tak blízko samotného centra města by dotovaná býti neměla.

Favoriti na P+R jsou zatím místa ve žlutých kroužcích na úvodním obrázku na Plzeňské. Odlehčí provozu hustě obydlené části Košíř a Smíchova u Plzeňské a Vrchlického. Kvůli příjezdu aut po Bucharově a z Vypichu bude mít smysl jen vybudování obou P+R současně, většího u Krematoria a menšího na Poštovce. Zadání výzvy hovoří i o možnosti současného využítí jako odstavných parkovišť. Pronajmout stání by si tak mohli i obyvatelé z blízkého okolí, které je velmi postiženo nedostatkem parkování. Kdyby při pronájmu stání dostali jako bonus i roční Tramvajenku(y), mohly by garáže používat obyvatelé třeba až Kavalírky. Nápadů, jak nová parkoviště pomohou Praze, je nepřeberně. Levý-západní břeh Vltavy je v parkovištích typu P+R poddimenzován ještě víc než pravý-východní břeh: z cca 3000 míst je na západním břehu méně než desetina (jedná se o odhad podle přehledů z roku 2008). Magistrát by to měl zohlednit a investovat především do parkovišť na levém břehu!

Praha-mestska_pasma_a_centra

Není centrum jako centrum! Často lidé ztotožňují celoměstské centrum s historickým centrem, t.j. Prahou Karla IV. Anděl, byť je za hradbami, urbanisté považují už za centrum města, kdežto třeba Petřínské sady uvnitř Hladové zdi v městském centru nejsou. Cibulka se zdají být vesnicí u lesa, ale patří ještě do širšího centra Prahy (zdroj: URM)

16.9.2016, iDnes: Praha chce auta přesunout na soukromé pozemky, o pomoc prosí soukromníky

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, parkování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..