Proč jsou byty tak drahé

Doba temna přichází. Nové domy jsou stavěné často za účelem maximálního vytěžení pozemku, bez ohledu na pohodu bydlení budoucích obyvatel a původní charakter území. Úzké temné ulice s vysokými domy rostou i v místech, kde dříve byly jen několika podlažní domy (Musílkova u usedlosti Kavalírka).

Naše civilizace je rozrušována útoky falešných zpráv, dezinformací a polopravd. V Česku nejde jen o útoky zahraničních trolů, ale najdou se i zdatní domácí autoři „fake news“ a manipulativních polopravd. Blízko takovým společensky nebezpečným zprávám má i veřejně hojně prezentovaný názor, že se v Praze nové byty staví málo a proto rostou ceny. Přestože většina lidí snad chápe, že to není celá pravda, tak pod tlakem mediální masáže postupně začal převládat názor, že masivní výstavba problém vyřeší. Další falešný příběh pomalu slaví úspěch. Připomeňme si zde některé výzkumy a analýzy, které se snaží odhalit pravé příčiny současné obtížné dostupnosti bydlení.

23.10.2012: cena předsedy Grantové agentury ČR byla udělena Ing. Mgr. Martinu Luxovi, Ph.D., za výzkum v projektu „Sociální nerovnosti a tržní rizika vyplývající ze spotřeby bydlení. Aktuální a žádoucí reakce fiskální a monetární politiky státu“. Sociologové mají mnoho co říci k plánování města. Je to pro mnohé paradox, ale současné problémy bydlení podle sociologických numerických modelů může vyřešit zejména nájemní bydlení (nemyslí se tím ovšem nyní rozšířený nájem s „jistotou“ tříměsíční výpovědní lhůty).

4.4.2019 Patria Finance: Bytovou krizi řeší zdaněním prázdného bydlení Vancouver či Paříž, www.kurzy.cz
Citace: „Daňová opatření, která mají zabránit bytovým krizím ve městech, existují například v Kanadě. Provincie Britská Kolumbie v oblastech, kde ceny domů či bytů, ale také nájmů rychle vzrostly, takže se bydlení pro řadu obyvatel stává nedostupné, zavedla daň na prázdné nemovitosti. Tato daň je zaměřena proti kanadským i zahraničním spekulantům, kteří v Britské Kolumbii jinak daně neplatí. Takto vybrané peníze pak slouží k podpoře dostupného bydlení. Portál provinční správy uvádí, že tato daň se netýká více než 99 procent obyvatel Britské Kolumbie.

Vancouver, který je největším městem Britské Kolumbie, zavedl na prázdné domy a byty obdobnou daň. Vyhnout se jí je možné tehdy, pokud majitel nejméně šest měsíců z uplynulého roku nemovitost používal k hlavnímu bydlení pro svou rodinu nebo k pronájmu. Majitelé nemovitostí ve Vancouveru navíc mohou platit obě daně za prázdné nemovitosti, tedy městskou i provinční.

Loni v lednu se k podobnému zdanění odhodlalo Melbourne, hlavní město australského státu Victoria, a to včetně vybraných předměstí. Pokud zde nemovitosti v loňském roce déle než půl roku ležely ladem, musí jejich majitelé daň zaplatit. Její výše činí jedno procento z tržní hodnoty nemovitosti.“

únor 2019: V. Orcígr, J. Nakládal, V. Zahumenská, „Analýza bytové situace v Praze:Co stojí za krizí bydlení a jaká jsou řešení?“ Několik citací:

str. 13: „Ve veřejné debatě převládá názor, že se v Praze nové byty nestaví a proto rostou ceny. Data ale ukazují, že od roku 2013 naopak rostl počet prodaných bytů a přesto ceny strmě rostly. Větší počet bytů na trhu tedy automaticky neznamená snížení cen. Mnohem zásadnější pro růst cen se jeví vliv jiných faktorů. Na cenu bytů má mimo jiné vliv, jaké byty stavíme. Dnes je totiž naprostá většina bytů určena pro vyšší třídu a bohaté investory, kteří luxusní byty kupují jako investice. Dostupné byty pro střední třídu se téměř nestaví, stejně jako se nestaví dostupné nájemní byty. Při současné developerské praxi nás musí napadnout otázka, k čemu jsou nám tyto nové byty, když si je naprostá většina Pražanů nemůže dovolit.“

Příspěvek průběžně doplňujeme …

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Stavby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.