Roháč

Samička roháče byla spatřena na Šmukýřce. Video a foto M.K.

Cibulka se mohly dříve chlubit, že mají v širším centru Prahy jedno z nejčistších ovzduší, ne-li vůbec nejčistější. Mohl za to Park Vidoule a čerstvé západní větry. V posledních letech došlo k radikální proměně zdrojů znečištění kvůli nezvládnutému nárůstu provozu aut, které postihuje i Cibulka. Přesto je pod Vidoulí dosud možné spatřit vzácné živočichy, žijící právě jen v čistém životním prostředí. Zde je jedno svědectví: V letní podvečer jsem šel pomalu od squashe nahoru a vtom jsem uslyšel slabý zvuk motůrku, jako by někdo před hospodou u hřiště Uhelných skladů létal s takovým tím minivrtulníčkem na dálkové ovládání. 

Když jsem se ještě přiblížil, zjistil jsem, že vrtulníček je spíš vně hřiště, nad chodníkem. Úplně mi zatrnulo, když jsem zjistil, že to není vrtulník, ale těžkopádně a zdánlivě nekoordinovaně se vznášející velký brouk roháč. Škoda, že jsem zrovna neměl s sebou telefon, to by byla pěkná fotka.“

Na videozáznam samičky roháče ze Šmukýřky se nyní můžete podívat tady:

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Roháč

  1. Roháč na Dívčích hradech spíše není napsal:

    Dobrý den.
    Prošla jsem s kolegyní oblast Dívčích hradů a musím říct, že se tam žádné vhodné duby, kde by se mohli vyvýjet larvy roháče, nejsou a dlouho ještě nebudou. Ty kousky lesů, které jsme tam prošly, jsou moc mladé na to, aby se duby v nich přimíšené mohly stát vhodnými stromy pro vývoj larev roháče. Jediný starší dub nalezený v areálu školky, který jsme opbjevily, byl také ještě zřejmě příliš mladý a fit a nenesl žádné známky toho, že by ho roráči k vývoji svých larev využívali.

    Dále jsem s kamarádem prošla část Cibulek a našli jsme aspoň dva další duby (mimo těch památných, o kterých jsem psala dříve), které nesou zřejmě stopy vývoje larvy vekého brouka. Mluvila jsem o tom s vedoucím našeho oddělení a dohodli jsme se, že na oblast Cibulek bysme se v příštím roce pokusili zadat průzkum zaměřený právě na roháče.
    Dále jsem také volala pánovi z Lesů hl.m.Prahy, zda-li neplánují na letoší rok či začátek roku příštího nějakou těžbu dubů v oblasti Cibulek a říkal, že ne. Nechala jsem mu na sebe telefon, aby se mi ozval, kdyby se to změnilo. Příště bych ho kontaktovala, buď až po provedení průzkumu, kdybysme mu předali všechny údaje najednou, nebo, pokud by provedení průzkumu nebylo schváleno, tak bych zkusila projít další části lesa a předala mu aspoň námi nasbírané údaje a dohodli bysme se, co dál ohledně těžby daných dubů.
    S pozdravem,
    Petra Fousová

  2. Roháč - Kotlářka - Pražský hrad napsal:

    Před mnoha lety (60.léta 20 století) – jsem s matkou našel roháče na Kotlářce, jen malý kousek v kopci nad tramvajovou smyčkou. Matka jej tehdy sklepla do kabelky, a vypustila na naší zahradě na Cibulce v ulici Nad zámečkem. Pouze pro zajímavost zde uvádím, že letos při čekání na tramvaj jsem viděl cosi, co někdo jiný, kdo stál blíž identifikoval jako letícího roháče. To bylo tentokrát na tramvajové zastávce Pražský hrad. Přesto si myslím, že park Cibulka je unikát! A je potřeba ho bránit!

  3. Roháč napsal:

    Take jsem videla rohace.Potkali jsme se na Plzenske primo u kvetinarstvi.Neohrabane kracel k lekarne.

  4. odpověď z Odboru životního prostředí Magistrátu napsal:

    Dobrý den,
    výskyt roháče obecného v oblasti tzv. Cibulky je nám dlouhodobě znám. Bydlím kousek od ulice nad Kavalírkou a také jsem již dvakrát našla roháče v okolí našeho domu. V minulém měsíci jsem Cibulku spolu s entomologem navštívila a prověřovali jsem výletové otvory prokazující výskyt roháče obecného z některých starých dubů v dané lokalitě. Na tento či příští týden mám ve večerních hodinách naplánovánu další návštěvu této lokality, abychom získali více informací a prošli větší území.
    Část dubů, které patrně tvoří základ pro danou populaci roháče obecného na Cibulce, již požívají zákonné ochrany jako tzv. památné stromy. Bude-li zjištěn výskyt výletových otvorů i v některých dalších dubech, tak danou problematiku projednáme s Lesy hl.m. Prahy, které dané lesy spravují, kdy postačí projít daný les a určit, které duby se kácet nebudou a které další je třeba ponechat bez těžby, aby mohly dosáhnout příslušného věku, aby byly vhodné pro vývoj larev roháče v budoucnosti. Žádnou další ochranu v současné době pro tuto lokalitu neplánujeme, vý ;še zmíněná by měla svému účelu zcela postačit.

    Viz Dívčí hrady:
    Výskyt roháče obecného na Dívčích hradech alespoň mně osobně znám není, nicméně daný podnět prošetříme a výsledky místního ohedání Vám sdělíme. Tímto Vás také prosím o trochu bližší lokaci, kde jste roháče fotil, i když díky jejich poměrně velké schopnosti rozptylu to bude vodítko jen opravdu povšechné.
    V případě zjištění výskytu výletových otvorů roháče obecného na Dívčích hradech, budou přijata opatření na ochranu takovýchto a dalších vhodných stromů a domluvena další péče o ně resp. jejich ponechání na lokalitě i po mýtním věku s majitelem.

    S pozdravem a přáním hezkého dne,
    Petra Fousová

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..