Smíchovské nádraží: velkorysá a reprezentativní brána Prahy

Velkorysý návrh reprezentativního Nádraží Smíchov. Cestujícím se po vystoupení z autobusu otevře pohled na panoráma Hradu. Jen krátký přestup budou mít na metro či tramvaj. Je však nutné otevřít autobusový terminál jako celek hned, ne po etapách (nejprve je totiž navrhována odrazující, cca 1 km přestupní vzdálenost denně). Zdroj obrázku: A69 architekti, facebook CAMP IPR Praha. Videozáznam prezentace 8.11.2018 (zde)  studie ke stažení (zde)

Více než 200 000 lidí, hlavně zaměstnanců a školáků denně dojíždí do Prahy. Je to jako celá Plzeň a Karviná dohromady. Dojíždění auty citelně přispívá ke kongescím ve městě, proto je tak důležitá doprava vlakem nebo autobusem, která by byla příznivou alternativou k autu. Právě Smíchovské nádraží je využíváno velkým množství středočechů (viz statistiky zde). Navíc zde má končit VRT (vysokorychlostní trať) ze západu.  Nový dopravní uzel přestavěného Smíchovského nádraží si zaslouží být reprezentativní a velkorysou bránou do Prahy. Investicí s největší prioritou.

Postřehy z představení studie smíchovského terminálu v emauzském CAMPu 8.11.2018:

Investice SŽDC do opravy nádraží, výtoňského mostu a dráhy:
SŽDC připravuje v brzké době tři velké, na sebe navazující rekonstrukce: kromě nádražní budovy chce rekonstruovat výtoňský železniční most a dráhu od Výtoňského mostu k hlavnímu nádraží

Investice Prahy do autobusového terminálu
navazující investice Prahy do autobusového terminálu má zpoždění. Přesto je nutné trvat na jeho budování nad stanicí metra hned od začátku, ne po etapách. Nachodit denně kilometr na přestupech mezi autobusem a metrem je proti smyslu investice, která má přilákat mimopražské cestující z aut do veřejné dopravy. Občany Prahy 5 určitě bude zajímat, že městské autobusy vesměs mají zůstat v Nádražní v úrovni tramvají.

Matení veřejnosti a investorů: parkoviště v centru města nelze považovat za P+R
Matoucí terminologií je obestřeno parkoviště pro až 1200 aut. Smíchov je považován za centrum města (viz mapa zde, naopak třeba Vyšehrad za centrum města považován není, byť je součástí historické Prahy). Není možné označovat parkoviště v centru města nebo jeho těsné blízkosti jako P+R, které je dotované z rozpočtu města. Buďme poctiví a nazývejme věci pravými jmény. Na první pohled se spíše zdá, že parkoviště bude z velké části sloužit řidičům jedoucím přímo do komerčních budov ve Smíchov City (bez nutnosti přestupovat na MHD), přitom se však postaví za veřejné peníze z rozpočtu hl. m. Prahy. Těžko na něj bude možné použít dotace na P+R, protože poskytovatel dotací snadno sezná, že to není parkoviště P+R. Zatímco se stavbou parkoviště se spěchá, tak s řádným bus-terminálem (s krátkými přestupy) se počítá až ve vzdálené budoucnosti. To je proti smyslu investice, totiž přilákat mimopražské cestující z aut do veřejné dopravy.

Informovanost veřejnosti a zastupitelů
Před dvěma lety psala kancelář starosty Prahy 5 (tehdy byl ještě starostou Radek Klíma), že: „… Součástí proto bude sběr podnětů od místních obyvatel k řešení významných témat jako budoucí podoba náměstí Na Knížecí, řešení autobusového nádraží a jeho případný přesun, řešení P+R, kapacity školských zařízení a další občanské vybavenosti, řešení přednádražního prostoru a propojení zeleně s nábřežím…“ Od té doby bylo skoro dva roky ticho a nyní se setkáváme s již vlastně hotovým řešením dopravního uzlu Smíchovského nádraží. Taková uzavřenost (i Komise dopravní MČ Praha 5 se se studií seznámila až na schůzi v září 2018) nekoresponduje s významem stavby. Doufejme, že od nynější studie budou zastupitelstvo a veřejnost Prahy 5 více informováni a zapojováni do tak zásadní stavby.

Odkazy:

25.2.2019: Novinky.cz, „Chybějí vlaky i volné koleje. Železnice u Prahy je na hranici kapacity

14.2.2019: PID, Počet cestujících ve vlacích Pražské integrované dopravy loni opět rostl, na území Prahy je denně využije skoro 160 tisíc lidí

9.11.2018: Novinky.cz, Smíchovské nádraží v Praze čeká zásadní proměna

8.11.2018: IPR Praha, Představení nového dopravního terminálu Smíchov v emauzském CAMPu (Centrum architektury a městského plánování), studii si lze prohlédnout zde. Videozáznam pak najdete zde.

18.92017 iDnes: „Metro S“ může přijet do centra Prahy za 20 let, bude to vlak v tunelu

8.11.2016: Cibulky.info: Nový přestupní dopravní uzel v plánované čtvrti Smíchov-City, fotka modelu Transferia Smíchov, další studentské práce návrhu nádraží, autobusové nádraží je opět zcela logicky nad kolejemi.

2013: diplomová práce Lucie Fojtíkové s užitečnými daty, mapami, obrázky, intenzitami dopravy

Příspěvek byl publikován v rubrice bus 123, Nezařazené, parkování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Smíchovské nádraží: velkorysá a reprezentativní brána Prahy

  1. Smíchov se změní. Začne nádražím napsal:

    Citace z textu Romana Šittnera, doprovázejícího prezentaci studie Smíchovského nádraží dne 8.11.2018: „Nejfuturističtější dopravní terminál v Česku má vyrůst na pražském Smíchově. Počítá se s přemostěním kolejiště, autobusovým nádražím na střeše a snadnými přestupy mezi různými druhy dopravních prostředků. Myslí se na pěší, cyklisty, autobusy, tramvaje, metro i vlaky, parkování tu navíc najde až tisíc aut. Počítá se i s přívozy na nedaleké Vltavě.
    Konkrétní vize dnes představí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Smíchovské nádraží je důležitou dopravní křižovatkou. Jde o třetí největší vlakové nádraží v Praze. Denně tu zastaví 258 vlaků, které použije přes 15 tisíc cestujících. Metro sem denně přiveze více než 70 tisíc cestujících, na 20 tisíc pak tramvaje, další desítky tisíc městské a příměstské autobusy. Většina lidí nádražím pouze projde a přestupuje na jiný dopravní prostředek, právě to se má zjednodušit.
    Projekt prosazuje developerská společnost Sekyra Group, která v oblasti plánuje vybudovat novou čtvrť. „První plně integrovaný dopravní terminál v Praze vzniká na základě naší iniciativy,“ říká výkonný ředitel skupiny Leoš Anderle. Hlavními investory budou ale Správa železniční dopravní stavby (vlakové nádraží) a Praha (autobusy a parkoviště).

    Čas tlačí…

    V plánech rozvoje pražské veřejné dopravy se s autobusy na střeše smíchovského nádraží počítá už do roku 2022. Už teď ale úředníci uznávají, že jde o až příliš ambiciozní plán. Tlak na rychlé dokončení stavby tu ale je.
    „Je to spíš naše zbožné přání, aby byl v této oblasti nějaký kapacitnější terminál co nejdříve, ale je nám jasné, že to záleží na mnoha dalších faktorech,“ přiznává mluvčí organizátora Pražské integrované dopravy Filip Drápal.
    „Stavba podlehla komplikovanému povolovacímu procesu, takzvané velké EIA, takže si nemyslím, že je reálné začít realizaci dříve než v roce 2021,“ myslí si Anderle. Předpokládá, že i kdyby šlo všechno dobře, mohlo by se začít v roce 2022. „I to je ale ambiciozní a na hraně možností,“ dodává.
    „Nyní je dokončená studie přestupních uzlů a připravuje se podklad pro rozhodnutí nového vedení města o provedení. Městská rada by měla uložit konkrétní úkoly vedoucí k přípravě a výstavbě objektu P+R a na jeho střeše autobusového terminálu,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman.
    Náklady zatím nejsou ani odhadnuty. Pracuje se pouze se studií řešení. Není tak ani vybráno konečné architektonické řešení.

    … i kvůli novému magistrátu

    Magistrát má motivaci celý projekt výrazně tlačit. Praze končí v roce 2028 nájem Škodova paláce, kde je dnes hlavní místo setkávání úředníků s Pražany. Město už nájem prodlužovat nechce a plánuje vlastní novou budovu. Ta má podle nejpravděpodobnější varianty vyrůst v lokalitě Na Knížecí na pražském Smíchově, kde má město přímo u metra vhodný pozemek.
    Tam je ale nyní autobusové nádraží. To se má proto přesunout právě na střechu smíchovského nádraží. Když se stavba smíchovského terminálu nebude stíhat, může vzniknout i problém s novou budovou magistrátu.
    Oba projekty mají být koordinované a snaží se o to jak Praha, tak zmíněná skupina Sekyra. Ta se snaží zrealizovat vizi, aby na jedné straně jejich nové čtvrti vyrostl dopravní terminál a na druhé významná veřejná budova.
    Ke spolupráci Prahy a developera se musí připojit i Správa železniční dopravní cesty s rekonstrukcí nádražní budovy a kolejiště, ale i s dotažením stávajícího podchodu na druhou stranu nádraží.
    „V současností se dokončuje dokumentace pro stavební povolení na kompletní rekonstrukci osobního nádraží Praha–Smíchov,“ uvedl mluvčí správy Marek Illiaš.

    Nejdřív modernější nádraží

    Začít se má příští rok, hotovo pak má být na přelomu let 2020 a 2021. Za více než 200 milionů korun dojde k modernizaci, která budovu na jedné straně zbaví nepůvodních prvků, na druhé ji pak posune k 21. století.
    V prostoru nádraží vznikne například supermarket. Záchody už by neměly být zcela mimo pohyb cestujících, ale na jejich běžných trasách. Stávající restauraci pak nahradí food court, tam také nově povedou eskalátory. A nově rozmístěné pokladny už budou počítat i s prodejem jízdenek dalších dopravců.“ Konec citace

Komentáře nejsou povoleny.