Děkujeme všem, kdo jste podpořili členy spolku Cibulka a případně také další příznivce ZaPět. Situace po volbách je dost odlišná než před čtyřmi lety, i kvůli značně nepřehledné předvolební kampani. Jednak kandidovalo velké množství volebních uskupení, jednak pro běžné voliče bylo těžké rozlišit, u koho se kampaň shoduje s jeho minulými činy a u koho se se jedná spíše o umné zakrývání minulosti. V Praze 5 nám strany přichystaly „velký guláš“, jak trefně napsal pan senátor Láska (viz níže). Přes nepřehlednou kampaň se zdá, že do zastupitelstva se dostala řada zastupitelů skutečně naslouchajících místním obyvatelům. Snad tito zastupitelé vyjednají, aby pokračovala otevřenost komisí a výborů pro veřejnost. Otevřenost je třeba dále zlepšovat, např. sdílení materiálů komisí a výborů, zvukové záznamy jednání; a přehledné vyhledávání na webu radnice.
Výsledky voleb ve volebních okrscích najdete na webu statistického úřadu (zde) a v grafické formě na webu Lidovky.cz (zde).
16.10.2018: Pražský Deník, „Daniel Mazur: Spolupráce Pirátů a STAN na radnici Prahy 5 nebyla možná“. Pohledy na průběh vyjednávání o radnici Prahy 5 z různých stran. Pozn.: po reakcích na fb přidáváme citaci z článku, která titulek vysvětluje: „Zástupci Demokratů Jana Kasla šli do letošních voleb na kandidátce STAN. To však vadilo Pirátům a nezávislým, kteří zvítězili za podpory SNOP5 a široké škály spolků na Praze 5. „I kvůli nim jsme měli tak dobrý výsledek a pro ně by byla nepřijatelná spolupráce s osobami Tomáše Homoly a Zuzany Hamanové,“ zdůrazňuje Mazur. „Ti v minulém zastupitelstvu ještě jako zástupci Demokratů Jana Kasla řídili územní rozvoj, se kterým je hodně lidí nespokojeno. Jinak jsme vnímali možnost spolupráce s TOP 09 a KDU-ČSL, ale STAN byl pro nás nepřekonatelnou překážkou.“
16.10.2018: Chyby při sčítání volebních lístků jsou zarážející svým rozsahem. Volby jsou pro mnohé nedotknutelným pilířem, jistotou, že jsme v normálním státě. Avšak hloupé systematické chyby sčítání při volbách vážně ohrožují spravedlivost voleb. Obrovské systematické chyby v parlamentních volbách v roce 2017 skutečně vedly ke zvolení nepravých osob, např. kauza oblíbeného líbeznického starosty Kupky v roce 2017. I když tam šlo o jiný princip sčítání než je v komunálních volbách, podobné chyby mohly nastat i letos na podzim. Některé straně třeba chybělo jen málo a překročila by práh nutný ke vstupu do zastupitelstva MČ Praha 5. Připomeňme, že v roce 2014 se dostaly do zastupitelstva dvě strany, které nedosáhly ani 5% hranice hlasů, jednalo se tehdy o Demokraty Jana Kasla (4.92 % hlasů, získali 3 mandáty) a piráty (3.06 % hlasů, 1 mandát). V kauze starosty Kupky vydal soud doporučení, jak napravit špatný systém sčítání v českých volbách (usnesení soudu viz zde). Citujeme: „Tato zjištění z dnešního případu si nutně musí vyžádat adekvátní reakci Ministerstva vnitra, resp. vlády a Parlamentu. Ve hře je totiž legitimita všech voleb a víra občanů v jejich správný výsledek.“ Ve volbách 2018 bylo důvodné podezření na zmizení cca 800 hlasů v jednom z okrsků Prahy 5, o tom píšeme v samostatně zde.
1.10.2018: Václav Láska, senátor za Prahu 5, citace z jeho facebookové stránky Právo s Láskou: „Komunální volby nejsou o stranách, ale o lidech. Zajímám se osobně hned o čtyři výsledky komunálních voleb. O Prahy 5 a 13, kde „senátoruju“. Tedy logicky i o pražský magistrát. A nakonec i o své rodné město Rakovník. A zjistil jsem, že kdybych hypoteticky mohl volit ve všech čtyřech volbách, můj hlas by pokaždé dostala kandidátka jiné strany.
Nejjednoznačnější postoj mám k volbám na Praze 13. Tam i výslovně podporuju z mého pohledu jednoznačně nejlepší kandidátku Zelení a Piráti pro 13. A s klidným srdcem doporučím jejich volbu všem, co na Praze 13 žijí.
Obdobně jasno mám i o svém rodném Rakovníku. Tam se mi nejvíce líbí kandidátka Společně pro Rakovník (zaštítěná TOPkou). Možná bych ještě dokřížkoval pár jedinců z jiných kandidátek, hlavně asi z kandidátky Město pro vás. Ale většinu mého hlasu by pobralo Společně pro Rakovník. A též se nebojím volbu téhle kandidátky doporučit.
Pak přichází pražský magistrát. Tady už nejsem tak drzý, abych někomu něco doporučoval. Situace je drobátko nepřehledná. Ale mojí volbou by nakonec vcelku v klidu byla Česká pirátská strana. K její volbě by mě s trochou nadsázky popohnala i mobilizační kampaň ODS. Já nevím, jak to ti Piráti dělají, že jim vždycky z tý ODSky někdo pomůže. Ve sněmovních to byla Nagyová, teď zase „Pořádek proti Anarchii“. Ale hlavně věřím tomu, že Piráti by nikdy nedopustili ve svých řadách kumulace funkci, která vede k tomu, že pak politik nedělá nic pořádně. A také odporné trafikanství v městských firmách, které fakt nesnáším a považuju ho za divnou a smradlavou část komunální politiky.
No a nejtěžší výběr by byl na Praze 5. Tam je to velký guláš, který bych asi řešil výběrem skrz kandidátky. Ale kdybych měl vybrat jednu většinovou, tak bych opatrně zavolil kandidátku KDU-ČSL Praha 5.
Tak vidíte. Čtyři volby a čtyřikrát bych si vybral jinou stranu. V komunálních volbách zapomeňte na strany a užijte si ten luxus, že můžete dát hlas lidem, které často osobně znáte.“
Video natočil Adam Poláček z Košíř, vítěz filmového festivalu AntiFetFest 2016 v Praze 5, student gymnázia.
Text původního příspěvku z 20.8.2018
V pátek a sobotu 5.-6. října 2018 se budou konat komunální volby. Jako v minulých volbách v roce 2014, tak i nyní několik členů spolku Cibulka kandiduje do zastupitelstva MČ Praha 5. Je to příležitost, jak z větší blízkosti působit na zlepšování chodníků, dopravy, hřišť, škol a parků na Vidouli a pod ní. Spolek Cibulka neměl a nemá ambice kandidovat samostatně. Po volbách v roce 2014 došlo k prolomení uzavřenosti radnice a jejímu dosud bezprecedentnímu otevření veřejnosti. Otevřenost radnice byla důležitá zejména ve smyslu přístupu občanů do komisí a výborů radnice Prahy 5. Tato kontrola veřejnosti byla klíčová pro prosazení veřejného zájmu v některých kauzách, jako byla změna územního plánu na Vidouli, autobus 123, studie Plzeňská-Vrchlického (tzv. studie Motolského údolí), školy, hřiště a další. Nezapomínejme na minulost, tato otevřenost radnice pro občany vůbec není samozřejmá! Nejde jen o dobu před rokem 2014, ale i v období po převratu na radnici v roce 2016 stačilo málo a otevřenost vzala své (viz zde). Pokud se k volbám chystáte, zvažte podporu těch, kdo o otevřené radnici nejen mluví, ale dokáží ji také prosadit. Informace o jednom z kandidátů spolku Cibulka najdete zde. Zde je krátká informace o křižovatce Musílkova x Plzeňská x Nad Zámečnicí.
Video natočil Adam Poláček z Košíř, vítěz filmového festivalu AntiFetFest 2016 v Praze 5, student gymnázia.
Praktická informace jak volit:
Na Praze 5 se volí 43 zastupitelů, z tohoto důvodů má každý volič 43 hlasů. Tyto hlasy lze použít různými způsoby.
Naše doporučení je zakřížkovat jednu hlavní stranu, které nejvíc důvěřujete, dále lze zakřížkovat i několik málo kandidátů z jiných stran, kterým též důvěřujete.. V tak velkém obvodě jako je Praha 5 může rozsáhlé křížkování napříč stranami vašeho favorita poškodit. Jednotlivě zakřížkovaní kandidáti (a jejich strany) dostanou po 1 hlasu a zbytek ze 43 hlasů dostane zakřížkovaná hlavní strana.
Nemusíte zaškrtávat žádnou stranu, ale vašich 43 hlasů rozmístit napříč politickým spektrem mezi jednotlivé kandidáty. Pozor, pokud zaškrtnete méně než 43 kandidátů, tak část vašich hlasů zbytečně propadne, pokud více než 43, tak váš hlasovací lístek bude zcela neplatný.
Víte, že křížky v zakřížkované straně se nepočítají? Chcete-li někoho „vykřížkovat“ a přesto toužíte vaší preferovanou stranu podpořit, opět nesmíte zaškrtnout preferovanou stranu. Pouze zakřížkovat všechny kandidáty preferované strany mimo nechtěných kandidátů. Zbylé nevyužité hlasy lze dát kandidátům z jiných stran, opět pozor, aby křížků bylo nejvíce 43.
Informace k volbám budeme postupně doplňovat.